Jak zatemňuje látka black-out versus dim-out?

Vážně...opravdu to není totéž. Často se mluví obecně o "zatemňujících látkách" či "blackoutech" aniž by bylo jasné, jak moc tyto látky vlastně zatemní. Ne každá to totiž umí na 100%!


1. Obecný termín "zatemňující látka"


Jedná se o látku, kterou většina lidí vyžaduje především v ložnicích a dětských pokojích. Jednak jako obranu proti záludnému pouličnímu osvětlení, jednak jako možnost prodloužit spánek svůj i dětí (mám vyzkoušeno :-)) Existují ovšem dva typy těchto látek - dim-out a black-out. Jejich použití i propustnost se liší. Jak?


2. Black - out


Black-out je látka, přes kterou neprojde světlo, na 100%. Její rubová strana je totiž opatřená gumovým zátěrem, který světlu nedovolí projít. Vše má ale své pro a proti.


Výhody: 100% zatemnění

Zatemnění je dost velké i když systém zavěšení dovoluje mezery mezi oknem a látkou

Tlumí zvuky


Nevýhody: Látka je většinou kvůli gumě tvrdší a hůř se s ní pracuje, málo splývá

Prošití látky je vzhledem k její tloušťce silnější

Švy v látce propouští světlo, které působí v kontrastu se zatemněním rušivě3. Dim - out


Dim - out je látka, která na rozdíl od black-outu stíní o něco méně - vytvoří nám 70-90% zatemňovací účinek. Tento materiál se skládá ze tří vrstev, z nichž tu prostřední tvoří černá příze. Ta zamezuje průniku slunečních paprsků, a proto i světlá látka tipu dim-out bez problémů zatemní.


Výhody: Dostatečné zatemnění

Poddajná látka, která se dobře šije i aranžuje

Široký výběr barev i vzorů


Nevýhody: Zatemnění nemusí být dostatečné, pokud není vhodně vybrán systém - například při zavěšení závěsu na klasické garnýži vznikne velká mezera po obou stranách okna, kterou se světlo dostává dovnitř a utlumí tak zatemňující efekt látky4. Líbí se mi látka, která není zatemňující, co s tím?


Ideálním řešením je ji podšít právě látkou typu dim-out. Dodá jí na bohatosti, správně ušitá zvýší její variabilnost a samozřejmě zajistí její zatemňující účinek. A jak jí podšít tak, aby se s ní dalo "hrát", si povíme v dalším článku :-)Nevíte si rady, jaký typ zatemňující látky by byl pro Vás nejvhodnější? Dejte nám vědět, rádi Vám poradíme u nás v Ateliéru i přímo u Vás doma :-)

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

KONTAKT
NÁŠ SHOWROOM
 

FACEBOOK
INSTAGRAM

GDPR

 

 

 

@2019 by Ateliér Lidická